Sağlıklı Sosyaller  

Miniğiniz Yaz Sıcaklarında Bol Su Tüketsin - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Miniğiniz Yaz Sıcaklarında Bol Su Tüketsin
Miniğiniz Yaz Sıcaklarında Bol Su Tüketsin

Yaşam kaynağımız, olmazsa olmazımız 'su' sıcaklarda çok daha fazla önem kazanıyor. Özellikle sıcaklarda çocuklarınız bol bol su içmeli!
Vücudumuzun %50- 80' i sudan oluşur. Su, başlıca yaşam kaynağımız, olmazsa olmaz bir besin maddesidir. Özellikle çocuklarımızın sağlığının korunmasında ve sağlıklı büyümesinde çok önemli olan 'su' ile ilgili dikkat etmemiz gerekenleri Diyetisyen Nil Şahin Gürhan'a sorduk...
YAZ SICAKLARINA KARSI BOL SU İÇSİN
Bu güne kadar beslenme bilimi besinlerin yapısında sağlığımız için önemli 50 çeşit besin elementi tespit etmiştir. Ancak hiç bir besin elementi su kadar hayati öneme sahip ve işlevsel değildir.
Suyun vücudumuzda ki işlevleri;

  • Vücudumuzdaki bütün kimyasal tepkimeler su varlığında olur. Canlılığımızın devamında ve metabolizmamızın çalışmasında su temel maddedir.
  • Sindirim sisteminde çözücü olarak görev alır. Yemek yerken ağzımıza aldığımız ilk lokmadan itibaren çiğneme başladığında tükürük yapısındaki su göreve başlar.
  • Vücut ısısının dengelenmesinde görevlidir. Terleme ile ısı dengesi sağlanır.
  • Kan dolaşımında hayati önem taşır. Kanımızın %90'ı sudur.
  • Zararlı atıkların vücuttan atılması da su ile sağlanır. İdrarın % 97'si sudur.
Vücudumuzun her zaman her koşulda ve sürekli suya ihtiyacı vardır. Çocuklarınıza sürekli su içmesi için, yemekte sofrada mutlaka su bulundurun, mutfakta, salonda kolayca ulaşabileceği yerlerde su bulundurun ki kendisi içebilsin. Tabi iyi örnek olmak için çocuklarınızın yanında sürekli bol miktarda su için. Onun için sağlıklı beslenme konusunda olduğu gibi bol su konusunda da en etkili çözüm, doğru rol model olmaktır. Çocuğunuzun ihtiyacı olan su günlük 1-1.5 litredir. Metabolizmanın çalışması sırasında zorunlu olarak her gün minimum 1-1.5 litre su kaybedilir.
SUSAMADAN SU İÇME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMALISINIZ
Normal şartlarda kanda sodyum konsatrasyonunun artması durumunda su içme ihtiyacı oluşur ve susama hissi başlar. Kanda sodyum konsantrasyonunun %1 oranında artması bile susamayı başlatır. Susamak beyindeki hipatalamus tarafından kontrol edilir. Ancak özellikle çocuklarda zaman zaman farklı değişkenler ve o anki duygu durumu, çok az hareket etmesi, zamanını televizyon ve bilgisayar başında hareketsiz geçirmesi gibi durumlar susama hissini maskeler, susama olmadığı için çocuğunuz su içmeyebilir. Ayrıca hasta olduğu zamanlarda susama azalır. Özellikle bebekler de yeterli ölçüde susama olmayabilir. Normal zamanlarda minimum 1 litre su içmesini sağlayın. Tabi su kaybının arttığı durumlarda, sıcak havalarda, yoğun egzersiz yaptığı zaman, ateşli hastalık, ishal veya enfeksiyon geçirdiği zamanlarda çok daha fazla su içmesini sağlayın. Ancak aşırı zorlayıp mide bulantısı raddesine getirip sudan nefret ettirmeyin, nasıl içmek istiyorsa o düzende içmesine olanak sağlayınYazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasını istiyorsanız,sağlıklı beslenme alışkanlıklarını önce siz kazanmalısınız çünkü onun rol modeli sizsiniz.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.