Sağlıklı Sosyaller  

Dondurmasız Yaz Olmaz - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Dondurmasız Yaz Olmaz
Dondurmasız Yaz Olmaz

YAZIN sıcağında, hem vitamin deposu hem de buz gibi bir dondurmaya kim hayır diyebilir?
NİL ŞAHİN GÜRHAN- 2'de
 
 
Her mevsim DONDURMA
 
Vitamin ve mineral zengini dondurmayı hem yazın sıcağında hem de kış mevsiminde tüketebilirsiniz. Üstelik bilinenin aksine dondurma boğaz ağrısına da neden olmuyor.
 
NİLLE DİYETLİ GÜNLER
NİL ŞAHİN GÜRHAN
nil@njldjyet.com
 
 Dondurma; süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum kaynağı bir yiyecektir. Sütün içerdiği bütün besin maddelerini içerir. Ayrıca A, B, C, D, E vitaminleriyle, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko mineralleri bulunur. Bu vitamin ve minerallerin vücudumuz için katkısı epey fazladır. Örneğin A vitamini cilt ve göz sağlığımızı korumamıza katkı sağlar ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Süt ve taze sütten yapılan dondurma A vitamini kaynağıdır. Dondurmada bulunan B6 ve B 12 vitaminleri metabolizmamızda görev alır. İçeriğindeki E vitamini ise, antioksidan özelliğiyle vücutta zarar görmüş hücreleri onarır.
 
TATLI TERCİHİNİZ DONDURMA OLSUN
Çocuklarda kalsiyum gereksinmesi günlük 1200 mg civarındadır. Peynirin 100 gramında 600 mg, sütün 100 gramında 120 mg kalsiyum bulunurken sütlü dondurmanın 100 gramında 80 mg kalsiyum bulunur. Yani gün içinde peynir, süt ve yoğurdun da yer aldığı bir beslenmeyle birlikte dondurma tüketilmesi kalsiyum ihtiyacını karşılarken önemlidir. Kalsiyumun yeterli miktarda alınması çocuklarda ve yetişkinlerde kemik ve diş sağlığıyla birlikte kalp kasının ve sinir fonksiyonlarının devamlılığı için çok önemlidir.
 
BOĞAZ AĞRISINA NEDEN OLUR MU?
Dondurma yemekle boğaz enfeksiyonları arasında direkt bir ilişki olduğuna dair bilimsel bir çalışma yoktur. Soğuk bir gıdanın tüketiminden sonra ağız içinde meydana gelen sıcaklık azalması nedeniyle boğazda bulunabilecek bakteriler vücudun direncinde azalmaya neden olabilir. Onun için dondurma yemeden önce ve yedikten sonra oda sıcaklığında su içmelisiniz. Ramazanda oruç tutarken iftar öğününden sonra dondurma sağlıklı" bir tatlı kaçamağıdır.
 
GÜVENİLİR OLSUN Şerbetli ve yağlı, tatlılara nazaran sindirimi Kolay, kalorisi düşük, besin değeri yüksektir. Ancak sağlıksız koşullarda bozuk sütlerden hazırlanan dondurmalarda solunum ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olan Salmonellâ ve Brucella bakterilerinin üreme riski yüksek olur. Bu nedenle pastörize sütle hazırlanmış güvenilir markaların dondurmalarını tercih edin.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasını istiyorsanız,sağlıklı beslenme alışkanlıklarını önce siz kazanmalısınız çünkü onun rol modeli sizsiniz.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.