Sağlıklı Sosyaller  

Kış Mevsimine Özel Diyetisyen Tüyoları - Nil Diyet

Anasayfa > Makaleler > Kış Mevsimine Özel Diyetisyen Tüyoları
Kış Mevsimine Özel Diyetisyen Tüyoları


Kış Mevsiminde Sağlıklı Beslenme Bağışıklığımızı Güçlendiriyor

Kışın soğuk havalarda; vücudumuzun savunma sistemi dış etkenlerden etkilenerek zorlanıyor, hasta olmak kolaylaşıyor. Hasta olmamak için diyetisyeninize kulak verip, sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
Yeterli ve dengeli beslenme; her mevsimde, her koşulda çok önemli. Diyetisyeninizle birlikte hazırlayacağınız beslenme planı; içeriği, yapısı, miktarı, düzeni ve daha birçok özelliği ile bağışıklık sisteminin temelini sağlamlaştırır.


Kış Beslenmesinde Diyetisyen Önerileri
- Mevsiminde ve yöresinde olan yiyeceklerle beslenin böylece vücudunuzu kış mevsimine uyarlayın. Kışın en çok yiyeceğimiz meyveler; elma, armut, portakal, mandalina, kivi, muz olabilir. En çok tüketeceğiniz sebzeler ise; turp, roka, göbek, marul, maydanoz, lahana, brokoli, karnabahar, soğan, sarımsak gibi sebzeler olabilir.


- Kış mevsiminde de suya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Diyetisyenlerin sürekli tekrar ettiği; ”Bol miktarda ve sürekli su için!” önerisine uyun. Her gün 2-3 litre su içerseniz; vücudunuzun ısı dengesinin korunması kolaylaşır, iç dolaşımınız açılır, ödem probleminiz azalır, kendinizi daha hafif hissedersiniz.


- Kışın güneşin peşinde koşun. Her fırsatta direk güneş ışığına maruz kalmaya çalışın. Böylece güneşten faydalanıp, D vitamini ihtiyacınıza da destek vermiş olursunuz.


- Bol bol hareket edin. Sakin ve yavaş olun, acele etmeyin yürümeyi keyifli bir eğlence haline getirin. Her gün eğer mümkünse 10dakika bile olsa açık havada yürüyün.


- Doğal yiyeceklerle beslenin. Yapay olan, paket içinde olan ve işlem görmüş rafine edilmiş, saflaştırılmış yiyeceklerden uzak durun.


- Güne başladıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapın.


- Az az ve sık sık beslenin. 2 - 3 saatte bir enerji alacak şekilde günde 5-6 öğün beslenmelisiniz.


- Her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt tüketmek vücudunuzda oluşan ödemi azaltır. Süt - yoğurt grubu yiyecekleri düzenli olarak her gün tüketin.


- Her gün bir avucunuz kadar taze ceviz, taze fındık, taze bademi karışık olarak veya sırayla tüketin. Bu kuruyemişler Omega-3, mineral yoğunluğu ve E vitamini içeriğiyle vücudumuzu güçlendirir. Ayrıca bu kuruyemişlerin içinde bulunan flavonoidlerin en yoğun ve işlevsel olduğu zamanlar taze çıktığı zaman olan sonbahar mevsimidir.


- Düzenli ve yeterli uyumaya özen gösterin.
 MakalelerNil Diyet Bilgilendiriyor


Çocuğunuz sebze yemiyorsa sebzeli makarna, sebzeli börek ve ya sebzeli pizza yapmayı deneyin.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.