Sağlıklı Sosyaller  

Metabolik Sendromda Beslenme Danışmanlığı - Nil Diyet

Anasayfa > Hizmetlerimiz > Metabolik Sendromda Beslenme Danışmanlığı
Metabolik Sendromda Beslenme Danışmanlığı

Dünyada giderek yaygınlaşan şişmanlık problemi genel sağlık durumunu oldukça bozan bu sendromun yaygınlaşmasına neden olmuştur. Metabolik sendrom bir hastalık değil, yanlış beslenme, hareketsizlik ve şişmanlık nedeni ile oluşan bir sağlık sorunudur. Metabolik sendromda; şişmanlık, diyabet, kalp sağlığının bozulması, hormonal problemler, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon sorunları mevcuttur. Bunun dışında kadınlarda tüylenme problemi oluşabilmektedir.

Özellikle bel çevresinde oluşan yağlanma problemi bu sendroma neden olur. Bel çevresinin kalınlaşması insülin direncine neden olarak kişide diyabet hastalığına benzer sorunlar oluşturur.

Aşağıda yer alan metabolik sendrom kritelerinden en az biri sizde mevcut ise en kısa zamanda yaşam tarzınızı değiştirmeli ve gerekli önlemleri almalısınız.
*** Bel çevreniz erkeklerde 102 santimetre kadınlarda 88 santimetreyi geçti ise;
*** Tansiyonunuz 130/85’ten yukarıda ise;
*** Kan trigliserit seviyeni 150 mg/dl’den yüksek ise;
*** İyi huylu kolesterol olan HDL erkekler için 40 mg/dl’nin kadınlarda 50 mg/dl’nin altında ise;
*** Açlık kan şekeri düzeyiniz 110–125 mg/dl ise; alarmlar çalmaya başlamış demektir.

Metabolik sendromun tedavi edilebilmesi için kişinin kilo vermesi ve hareketliliğini arttırması gereklidir. Etkin kilo kontrolü için birey uzman bir diyetisyen tarafından birebir takip edilmeli ve onun hazırlamış olduğu beslenme programını uygulamalıdır. Metabolik sendromlu kişiler kilo verdiklerinde sağlık sorunları azalır. Fakat kaybedilen kilonun korunması gerekir. Bu nedenle metabolik sendromlu kişi kilo kontrol programına da devam etmelidir.

Nil Diyet olarak amacımız; kişinin beslenme durumunu saptamak ve sağlık durumuna göre en sağlıklı kilo verebileceği beslenme programını sunmak, istenen kiloya ulaşıldıktan sonra kilo koruma programı uygulamak ve beslenme eğitim hizmetleri ile kişinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasını sağlamaktır.

Nil DiyetHizmetlerimizNil Diyet Bilgilendiriyor


Daha az yağ tüketmek istiyorsanız bir kg sebzeyi en fazla 3 yemek kaşığı sıvı yağ ile pişirin.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.